Plastik Çevreyi Tamamlıyor

Türkiye sanayinin en geniş temsil platformlarından biri olan Plastik Sanayicileri Federasyonu’nun (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz Ekotürk TV’de katıldığı Sözüm Var programında önemli açıklamalarda bulundu.

2018’in ikinci yarısında yaşanan kur şoku sebebiyle üretimde yaşanan daralmaya rağmen Türk plastik sektörünün Avrupa’da ikinci konumda olduğunu belirtilen Ömer Karadeniz, dünyada ise altıncılık için Güney Kore ile rekabetimizin devam ettiğini söyledi.

Katma değerli üretime geçiş için Ar-Ge ve tasarımın önemine değinen Ömer Karadeniz gerek bu konularda gerekse endüstri 4.0’a giden yolda en önemli alan olan sanayi-üniversite işbirliği hususunda İSO, İTO ve İKMİB gibi çatı örgütlerle işbirliklerinin yoğunlaşarak devam edeceğini belirtti.

Plastiğe yönelik olumsuz algıya değinen Ömer Karadeniz: “Çevre ve geri dönüşüm alanında verilen eğitimlerin yaygınlaştırılması ve plastik atıkların ciddi bir değer olduğunu, ekonomiye geri kazandırılmaları gerektiğini halkımıza anlatmalıyız” dedi. Sözlerine “Özellikle Batı Avrupa ülkelerinde yürütülen depozito uygulamaları ve hızlı tüketim ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmaların genişletilmiş üretici sorumluluğu kapsamındaki taahhütleri döngüsel ekonomiyi kısa sürede çok daha iyi bir noktaya taşıyacaktır” diye devam eden Karadeniz ülkemizde başlayan sıfır atık projesini olumlu gördüklerini fakat bu alanda faaliyet gösteren STK’larında katkıları ve bu konudaki eğitimin ilgili mercilerce arttırılmasıyla çok daha iyi gelişmeler yaşanabileceğini söyledi. Ömer Karadeniz, yerel yönetimlerinde bu konularda daha hassas olması gerektiğinin altını çizdi.

Son olarak plastiğin çevreye katkılarından bahseden Ömer Karadeniz: “Plastik ambalaj gıdaların raf ömrünü uzatıyor, israfı önlüyor, en tehlikeli sera gazlarından olan metan salınımını azaltıyor ve alternatif ürünlere göre çok daha hafif olması sebebiyle lojistik süreçlerde daha az yakıt kullanımını mümkün kılıyor” dedi. Araç başına plastik kullanımının 190 kg’dan 275 kg’a çıkması durumunda karbon ayak izinin %38 azaldığını, tarımda ise plastik kullanımının %60’a varan verimlilik artışları sağladığını ve su tüketimini %30 oranında azalttığını belirten Karadeniz karbon ayak izimizi azaltmanın en etkin yolunun plastik kullanmak ve geri dönüşümü özendirmek olduğunu söyledi.